Merhaba ben Cenk,

Sitemizde kafama takılan soruları paylaşacağım sizlerle. Birlikte toplumları ayakta tutan değerleri araştıracağız. Ben sevmem öyle armut piş, ağzıma düş durumlarını. Kafama bir şey takıldı mı "aman neyse canım" diyemem, araştırırım, irdelerim. Cevabı bulmadan peşini bırakmam. Öyle de inat biriyim. Anneannem inadın ilimde olsun, derdi. İlimde, bilimde inatçılık iyi bir şeymiş. İnatla, azimle yola devam etmekmiş önemli olan. Buraya nereden geldik? Konudan konuya atlarken bazen yorabilirim sizi. Merak etmeyin, sitemizdeki eğlenceli oyunlar dinlenmeniz için birebir. Benden sıkılırsanız, sitedeki oyunlara geçebilirsiniz. Oyun dedim de aklıma geldi, öğretmenler neden hep grup oyunları oynatıyor acaba? Belki ben tek başıma bir köşede oyun oynamayı tercih edeceğim. Gerçi ben tek başına oyunları pek sevmiyorum. Çok fazla konuştuğum için tek başıma kaldığımda kendi kendime konuşuyor oluyorum, dışarıdan bakan biri için tuhaf kaçıyor. Hoş, başkasının ne düşündüğü o kadar da mühim değil. Önemli olan bizim kendimize olan saygımız. Buraya nereden gelmiştim? Evet, oyunlardan. Grup oyunları okulların temel şartı. Neden diye merak ettim ve sizler için araştırdım, karıştırdım.

Soru: Öğretmenler Neden bizi grup oyunlarına teşvik ediyor?

Cevap: Tek başımıza olsak oyun bulamadığımızda hepimiz tek tek öğretmenin yanına gideceğiz ve;

"Öğretmenim, sizce ne oynayayım, bana değişik bir oyun söyleyin" diyeceğiz. Bu durumda öğretmen sınıftaki öğrenci sayısınca oyun üretmek zorunda kalacak. Bir süre sonra sıkılacak.

Bulduğum cevap pek hoşunuza gitmedi galiba. Haklısınız, benim de içime sinmedi. O yüzden araştırmaya devam ettim. Tek cevapla yetinmem, gördüğünüz gibi.

Gün içinde öğretmenlerimiz arkadaşlıktan, dostluktan, paylaşmaktan bahsettiler. Birbirimizle oyun oynarken bunları öğreniyormuşuz. Sorumun cevabı bu olabilir, dedim. Arkadaşlık öğrenilen bir şeymiş demek ki. Aslına bakarsanız arkadaş olmak zor değil, ama arkadaşlığı sürdürmek gerçekten zor.

Sizler için arkadaşlıkları neler bozar onları araştırdım.

Şöyle bir ürperdim bunları yazarken. Ne kötü şeyler bunlar. Bunları yapan kişinin yanında bir arkadaş bile kalırsa şaşarım. Etrafından dağılıp giderler, böyle arkadaş mı olur? Baksanıza ne yalanı bitti, ne alayı. Zor iş arkadaşlık, zor. Dikkatli olmak gerek. Arkadaşını hep koruyup kollamak gerek. Geçenlerde mahalle maçında karşı takımdan iri yarı bir çocuk bana faul yaptığında arkadaşım Hamza olmasa çocuğun elinden kurtulamazdım. Kendini benim önüme attı. Gerçi böylece ikimiz de dayak yemiş olduk ama en azından kahramanca çarpıştık. Üst mahalledeki çocuklar çok acımasız, onları ayrı bir konuda anlatırım. Roman olur hayatım, romaaaan. Ama şimdi romanın sırası değil. Evet, ne diyorduk? Arkadaşlıkları bozan şeyleri anlattık, peki arkadaşlıkları pekiştiren, sevgiyi çoğaltan şeyler yok mu?
Sizler için onları da araştırdım, merak etmeyin.

Arkadaşlıkları Pekiştiren Şeyler

-Hediyeleşmek

-Arkadaşının sırrını korumak

-Arkadaşını her yerde korumak

-Arkadaşına onu sevdiğini söylemek

-Zor zamanlarında yardım etmek

Mübarek gün ve gecelerde, bayramlarda onu hatırlamak, ziyaret etmek, bayramını veya kandilini kutlamak.

Hastalandığında ziyaretine gitmek.

Arkasından dua etmek, güzel söz söylemek.

Teşekkür etmek.

Gerektiğinde ondan özür dilemeyi bilmek.

Zırt pırt küsmemek, hoşgörülü olmak, affedici olmak.

Işte arkadaşlığın temelleri bunlar.
Zaten sevgili Peygamberimiz de hediyeleşmeyi, arkadaşına onu sevdiğini söylemeyi, dostuna karşı özü sözü bir olmayı, hastalığında onu yalnız bırakmamayı öğütlüyor.

Ne o? Niye şaşırdınız? Tabii ki ben de tanıyorum Peygamberimizi. Bize verdiği öğütleri biliyorum, uygulamaya çalışıyorum. Arada size Ondan bahsedeceğim. Öğrendiğim kadar elbette. Ne yapayım, araştırmacı bir ruha sahibim, her gün yeni şeyler öğrenmek hoşuma gidiyor. Kafanızı çok şişirdim farkındayım. Klavye tıklamalarından babaannem rahatsız olmuş, şimdi gidip baş ağrısı ilacı vereceğim kendisine. Görüyorsunuz o kadar çenebazım ki yazarken bile konuşur gibi rahatsız edebiliyorum insanları. Kimseyi rahatsız etmemek için parmak uçlarımda ilerliyorum. Başka bir bölümde görüşmek üzere…

Sitemizde iyi eğlenceler…